ایران پس از برجام تنها موفق به جذب ۳.۶ میلیارد دلار سرمایه خارجی شده است

گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس جمهور درباره اجرای برجام

روزنامه انگلیسی فایننشال‌تایمز با یادآوری وعده رئیس‌جمهوری ایران برای جذب دست‌کم ۳۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی پس از اجرایی شدن برجام نوشته که این کشور تنها ۳.۶ میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری قهدریجان، یک رسانه انگلیسی در تحلیلی روز دوشنبه به تلاش ناکام ایران برای جذب سرمایه خارجی پس از حصول توافق هسته‌ای با گروه موسوم به ۱+۵ پرداخته است.

روزنامه فایننشال‌تایمز در آغاز این مقاله می‌نویسد: «هنگامی که ایران با شش قدرت جهانی به توافق هسته‌ای رسید، حسن روحانی رئیس‌جمهور اصلاح‌طلب این کشور گفت که قصد جذب دست‌کم ۳۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی در یک سال را دارد».

 رسانه انگلیسی به یادآوری اظهاراتی از رئیس‌جمهور ایران در زمان حصول برجام پرداخته که گفته است: «از امروز بازرگانان و کارفرمایان در کشور ما می‌توانند از روش‌های معمول مبادلات بانکی برای آغاز صادراتشان بهره‌مند شوند».

به‌نوشته فایننشال‌تایمز حسن روحانی همچنین گفته است: «از امروز بانک‌های ما مجدداً به نظام بانکی جهان وصل می‌شوند… امروز روز پیروزی ما است».

فایننشال‌تایمز می‌نویسد: «امیدواری این بود که همزمان با خروج ایران از انزوا، بانک‌های بین‌المللی مبادلات مالی شرکت‌ها را انجام خواهند داد و باعث ایجاد جهش در سرمایه‌گذاری خارجی و حرکت دادن رشد اقتصادی‌ای خواهند شد که سال‌ها بر اثر ممنوعیت‌های تجاری گسترده متوقف شده بودند».

این گزارش می‌افزاید: «اما با گذشت بیش از یک سال از اجرایی شدن توافق هسته‌ای میان تهران با آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان، تلاش ایران برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی، ثمر ناچیزی داشته است».

«فرید دهدیلانی»، مشاور امور بین‌الملل در سازمان خصوصی‌سازی ایران می‌گوید سال گذشته ۴۰۰۰۰۰ بازاریاب تجاری و ۳۰۰ هیئت خارجی از کشورهای خارجی از ایران بازدید به عمل آوردند. با وجود این، به‌گفته او علی‌رغم این بازدیدها ایران تنها موفق به جذب ۳٫۶ میلیارد دلار سرمایه خارجی در سال ۲۰۱۶ شد.

آمارهای مورد اشاره نشان می‌دهند میزان جذب سرمایه خارجی ایران (۳٫۶ میلیارد دلار)، یک‌هشتم رقمی بوده که رئیس‌جمهور روحانی در زمان اجرای برجام وعده داده است.

«فرید دهدیلانی»، مبهم بودن دستورات وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره مبادلات بانک‌های بین‌المللی با ایران و روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا را از جمله موانع در جذب سرمایه خارجی عنوان کرده است. وی گفته است: «باور ما این است که هنگامی که منطق پیشی بگیرد، فرایند سرمایه‌گذاری‌ها بسیار سریع خواهند بود».

فایننشال‌تایمز نوشته سرمایه‌گذاران به عوامل متنوعی درباره دلایل عدم تمایلشان برای حضور در ایران اشاره می‌کنند: ابهام‌های حقوقی درباره تحریم‌های به‌جامانده علیه ایران پس از برجام، ابهام درباره رویکردهای دونالد ترامپ، انتخابات آتی در ایران و مشکلات شرکت‌ها برای تأمین مالی از طرف بانک‌های بزرگ در مجموع عواملی هستند که آنها را برای ورود به ایران بی‌میل می‌کنند.

درباره قهدریجان نیوز

جمعی از جوانان شهر دور هم جمع شده ایم. قهدریجان نیوز از کادر مجرب از جوانان شهر تشکیل شده که باعث شکوفایی استعداد این جوانان نیز شده است.

همچنین بررسی

پیام تبریک نوروزی علی ساعدی سرپرست فرمانداری شهرستان فلاورجان

    بسم الله الرحمن الرحیم یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبر اللیل والنهار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-aparat logo-samandehi