کرگدن‌های سیاه بعد از ۱۰ سال به روآندا برمی‌گردند

حدود ۲۰ کرگدن سیاه شرقی از آفریقای جنوبی به پارک ملی آکاگرا در روآندا برده می‌شوند

به گزارش ایانا از پایگاه اینترنتی قهدریجان، سازمان پارک‌های آفریقا اعلام کرد حدود ۲۰ کرگدن سیاه شرقی، در یک اقدام بی‌سابقه و پس از اینکه از ۱۰ سال پیش در روآندا از بین رفته بودند، بار دیگر به روآندا بازگشتند.

بنا بر اعلام گروه غیر انتفاعی که مناطق حفاظت شده را برای دولت‌های آفریقایی مدیریت می‌کند، کرگدن‌ها از آفریقای جنوبی به پارک ملی آکاگرا در شرق روآندا آورده می‌شوند.

در بیانیه ای اعلام شده که “این بازگشت فوق‌العاده به خانه در دو هفته نخست ماه می اتفاق خواهد افتاد”.

به گزارش اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، کرگدن سیاه شرقی یکی از زیرگونه‌های کرگدن است که در معرض خطر جدی انقراض قرار دارد. در دهه ۱۹۷۰ بیش از ۵۰ کرگدن سیاه در زیستگاه ساوانایی پارک آکاگرا زندگی می‌کردند اما بر اثر شکار گسترده و از سال ۲۰۰۷ تعداد آنها کاهش یافت.

پیتر فیرنهد رئیس پارک‌های آفریقا می‌گوید: “کرگدن‌ها یکی از نمادهای بزرگ آفریقا هستند اما به شدت در معرض خطرند و بر اثر تجارت غیر قانونی شاخ آنها تعدادشان رو به کاهش است”.

طبق گفته مسئولان این طرح حفاظتی، کمتر از ۵۰۰۰ کرگدن سیاه در سراسر جهان وجود دارد که در این بین تنها ۱۰۰۰ عدد از آنها متعلق به زیرگونه شرقی است.

سازمان پارک‌های آفریقا از سال ۲۰۱۰ امنیت را در آکاگرا تقویت کرده است و آماده شده تا با کمک مالی بنیاد هوارد بافت به مدیریت وارن بافت پسر این میلیاردر آمریکایی، پذیرای این کرگدن‌ها باشد.

اقدامات صورت گرفته شامل کارهایی از جمله به‌کارگیری یک فروند هلیکوپتر برای نظارت هوایی و تشکیل یک تیم متخصص ردیابی و حفاظت از کرگدن‌ها و همچنین یک گروه از سگ‌های ضد شکار بوده است.

کلر آکامانزی مدیر اجرایی اداره توسعه روآندا می‌گوید:”ما کاملا برای استقبال از کرگدن‌ها آماده‌ایم و امنیت آنها را به خاطر صنعت گردشگری و در کل برای منافع جامعه خود تضمین می‌کنیم”.

در جولای ۲۰۱۵ پس از ۱۵ سال از ناپدید شدن شیرها در روآندا، این کشور بار دیگر، شیرها را به پارک آکاگرا بازگرداند. شیرها در سال‌های پس از قتل عام سال ۱۹۹۴ در روآندا که روآندایی‌های فراری از کشتارها بازگشتند و پارک را اشغال کردند، شیرها را برای حفاظت از احشام خود کشتند به این ترتیب نسل شیرها از بین رفت. این پارک که نام خود را از رودخانه کاگرا گرفته است، در نزدیکی مرز روآندا با تانزانیا قرار دارد.

با بازگشت دوباره کرگدن‌ها آکاگرا که سال گذشته پذیرای ۳۶ هزار جهانگرد بود، زیستگاه پنج حیوان بزرگ آفریقایی یعنی کرگدن‌ها، شیرها، فیل‌ها، ببرها و بوفالوها خواهد بود

درباره قهدریجان نیوز

جمعی از جوانان شهر دور هم جمع شده ایم. قهدریجان نیوز از کادر مجرب از جوانان شهر تشکیل شده که باعث شکوفایی استعداد این جوانان نیز شده است.

همچنین بررسی

نیشخند کوه زباله به محیط زیست قهدریجان

کوه زباله و نخاله ورودی بخش قهدریجان که مردم نام آن را کوه شرم نامیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-aparat logo-samandehi