نافرمانی از حکم دادسرا در توزیع سریال «عاشقانه» جرم است/

به گزارش خبرنگار رادیو تلویزیون خبرگزاری فارس، با توجه به اختلافات میان تهیه‌کننده پیشین سریال «عاشقانه» و سرمایه‌گذار،باعث شد تا طرفین دعوا به دادگاه فرهنگ و رسانه شکایت ببرند و در نهایت حکم توقیف سریال از سوی دادگاه برای توزیع سریال ارائه شد. اما روز گذشته سریال با وجود حکم قضایی در شبکه نمایش خانگی و بستر وب توزیع شد. با سید مصطفی ابطحی مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری و رئیس ستاد صیانت از محصولات فرهنگی و هنری درباره شرایط این سریال ، امکان ارائه آن در شبکه خانگی نمایش، نظارت بر محتوای آثار VOD به گفت‌وگو نشستیم که از نظرتان می‌گذرد: 

توزیع سریال به دلیل تخلف تهیه‌کننده پیشین دچار مشکل شد 

روند توزیع سریال خانگی «عاشقانه» از ابتدا با حواشی روبرو بود و بعد ازقسمت ۴ با مشکلاتی در حوزه توزیع در شبکه نمایش خانگی و بستر وب مواجه شد.

 هدف موسسه رسانه‌های تصویری بهر‌ه‌مندی از ظرفیت های موسسات ویدئو رسانه و توزیع محصولات سینمایی و استفاده حداکثری از ظرفیت فراخ تکنولوژی های نوین در حوزه  تصویر و  سینما تحت عنوان پروژه سند است. معتقدیم که نمایش خانگی یک ظرفیتی است که می توانیم هم در توزیع دی وی دی و هم در فضای مجازی و  بستر وب توسط شرکت‌هایی که دارای مجوز از موسسه رسانه‌های تصویری هستند استفاده کنیم و این محتوا را در اختیار مخاطبان قرار دهیم. هدف این است که تمرینی را آغاز کنیم که دارندگان محتوا همزمان هم به موسسات ویدئو رسانه و هم به شرکت‌های ‌VOD بدهند برای بارگذاری در فضای وب . متاسفانه درباره سریال «عاشقانه» به دلیل تخلفی که تهیه کننده پیشین این سریال انجام داده مشکلاتی در توزیع این سریال در نمایش خانگی و بستر اینترنت توسط شرکت های سند مواجه شد.

تهیه‌کننده همزمان با شرکت‌های VOD  و موسسات ویدئو رسانه قرارداد واگذاری داشت/ دادسرای فرهنگ و رسانه حکم توقف سریال را صادر کرد

مشکل این بود که  تهیه کننده همزمان هم با شرکت های ‌VOD  و هم با یکی از موسسات ویدئو رسانه قرارداد واگذاری را منعقد کرد ماه پس از اطلاع از این امر از طرفین خواستیم در موسسه حاضر شوند بحث داشتیم و توافق شد سریال هم در VOD  هم شرکت خانگی توزیع بشود. با مراقبت‌های جدی که اعمال کردیم  چهار قسمت سریال هم در VOD هم در شبکه نمایش خانگی ارائه شد اما متاسفانه با  اختلافی که بین تهیه کننده از یکسو و سرمایه گذاران از سوی دیگر، تهیه‌کننده  از پروژه جدا شد و دامنه اختلاف به  موسسات ویدئو رسانه و شرکت های VOD رسید و قیمت واگذاری این سریال به  VOD را به ناگاه  افزایش دادند البته شرکت‌ها با مراقبتی که انجام دادیم  حاضر بودند قرارداد مجدد تنظیم کنند اما قیمت‌ها به شدت از طرف سرمایه گذاران افزایش یافت و موجب حل و فصل مطلوب نشد . طرفین نشست هایی در  موسسه رسانه‌های تصویری داشتند اما  در نهایت به تفاهم نرسیدند و باشکایتی که از شرکت های سند شد، دادسری  فرهنگ و رسانه ابتدا توزیع سریال را  در VOD با حکم قضایی  متوقف کردند و سپس با شکایتی که شرکت‌های VOD انجام دادند همان شعبه دادسرا توزیع‌   نسخه خانگی را هم توقیف کردند.

نشست‌های مکرر طرفین دعوا تاکنون به نتیجه نرسید

ما پس از این اتفاق که خوشایندی نبود دوباره طرفین را دعوت کردیم و با دریافت جدید از واقعیت‌ها ، به یک تعامل و همکاری جدیدی برسند. امیدواریم این اتفاق بیافتد و این سریال پرمخاطب متوقف نشود و شاهد شکست دیگری در حوزه توزیع سریال در شبکه نمایش خانگی نباشیم و اختلافات را با مدارا و مدیریت و با رایزنی دیدگاه‌ها را به هم نزدیک کنیم. ما مایوس نیستیم زیرا می دانیم رای دادگاه و توقف سریال هم به ضرر شرکت های سند و هم به ضرر موسسات ویدئو رسانه است و همگی به این مهم  هم باور دارند امیدوارم در حوزه فرهنگی از ظرفیت و شایستگی برخوردار باشیم که مسایل خودمان را با درایت انجام بدهیم و کار به مرجع قضایی نکشد اگر کار به مراجع قضایی برسد طرفین دعوا مقید هستند و باید باشند که احکام دادسرای فرهنک و رسانه تبعیت کنند.

 

نافرمانی از حکم دادسرا جرم تلقی می‌شود

با توجه به قسمت هفتم توزیع شد هم در وب و توزیع خانگی ستاد صیانت چه برخوردی با این تخلفات خواهد شد؟

اگر توزیع سریال انجام شده باشد نافرمانی از حکم دادسرای فرهنگ و رسانه است و این جرم تلقی می‌شود و دادسرا برخورد قانونی انجام خواهد داد و ما در ستاد صیانت انظار و اخطار به دارندگان محتوا  و از سوی دیگر به شرکت‌های پخش انجام دادیم و انجام می‌دهیم و با صحبت‌هایی که با شرکت‌های ویدئو رسانه داشتم آنها را پرهیز دادم و آنها هم قول دادند در چارچوب مقررات و قوانین اقدام کنند اگر شرکت‌های VOD توزیع سریال را در شبکه نمایش خانگی به دادسرای فرهنگ و رسانه انتقال دهند دادسرا در جمع آوری سریال اقدام قانونی خواهند کرد و ما هم در خدمت آن‌ها هستیم.

«عاشقانه» اصلاحات فراوانی دارد/ اثری که به لحاظ محتوا مطلوب ما نیست

از ابتدا تاکید داشتید روی محتوای VOD نظارت دارید اما این  سریال  مروج سبک زندگی غربی است  و بستر اصلی داستان بر این اساس شکل می‌گیرد چگونه بر این سریالها نظارت می‌کنید در شرایطی اعلام کردید روی محتوای آثار برای قراردادن در VOD نظارت خواهید داشت

نظارت بر محتوای نمایش خانگی با موسسه رسانه‌های تصویری نیست با سازمان سینمایی و دفتر نمایش خانگی است در آن‌جا شورای پروانه ساخت و پروانه نمایش خانگی وجود دارد و نظارت می‌کنند من مطلع هستم که نظارت در شوراهای سازمان سینمایی با قدرت و قوت صورت می‌گیرد و اصلاحات فراوانی  برای این سریال در نظر گرفته شده است طبیعتا همان چیزی هم که الان توزیع می‌شود ممکن است مطلوب نباشد و نیست امیدواریم با مراقبت های بیشتر از فرصت فرهنگی ایجاد شده بتوانیم برای اشاعه فرهنگ و سبک زندگی ایرانی اسلامی بهره ببریم و مردم آنچه که در پرده سینما و شبکه نمایش خانگی می بینند انعکاس رفتارهای واقعی آن‌ها در صحنه زندگی باشد که مردم مسلمان و متدین ما سبک زندگی غربی را بر نمی تابند و بیشتر مشتاق هستند آنچه که خودشان سبک زندگی ایرانی را دنبال می‌کنند در سینما و صفحه تلویزیون ببینند امیدوارم این مراقبت و دقت بیشتر باشد و ماشاهد این نوع آثار نباشیم .

توافق مجدد  بین سرمایه گذاران و شرکت‌های VOD مشکل سریال را حل می‌کند/ اگر توافق صورت نگیرد حکم دادسرا لازم‌الاجرا است

این سریال چه سرنوشتی خواهد داشت بالاخره این سریال در شبکه نمایش خانگی توزیع شده و قطعاً مخاطبانی را با خود همراه کرده است. 

آرزوی ما توافق مجدد شرکت های‌ ‌‌VOD با سرمایه‌گذاران این سریال و تنظیم مجدد قرارداد همکاری و ارائه محتوا بر بستر وب هست امیدواریم طرفین تعامل خوبی داشته باشند و بر سر قیمت و مدل اقتصادی به توافق برسند ما هم از ظرفیت‌هایمان استفاده می‌کنیم تا این اتفاق بیافتد اگر چنین اتفاقی رخ ندهد حکم دادسرای فرهنگ و رسانه لازم‌الاجرا برای طرفین است.

توافق مانع اجرای حکم توقیف خواهد بود

چه زمانی توافق حاصل می شود و چه اقداماتی در این باره صورت گرفته است؟

امیدوارم هر چه زودتر این اتفاق رخ دهد به محض حصول توافق اطلاع رسانی خواهد شد اگر توافقی صورت نگرفت حکم دادسرای فرهنگ و رسانه توقف سریال در شبکه نمایش خانگی و VOD است. تخلفی که در توزیع قسمت هفتم سریال  صورت گرفته توسط دادسرای فرهنگ و رسانه پیگیری می‌شود.

 

درباره قهدریجان نیوز

جمعی از جوانان شهر دور هم جمع شده ایم. قهدریجان نیوز از کادر مجرب از جوانان شهر تشکیل شده که باعث شکوفایی استعداد این جوانان نیز شده است.

همچنین بررسی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸، سال جدید را سال «رونق تولید» نام‌گذاری کردند.

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸، سال جدید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-aparat logo-samandehi