میزان عرضه و تقاضا، ۴ محصول استراتژیک

بازار اطلاعات کشاورزی ، پیش بینی را درباره میزان عرضه و تقاضا برای ۴ محصول استراتژیک در ماه می ۲۰۱۷ مطابق با اردیبهشت ۱۳۹۶ منتشر کرده است.

به گزارش ایانا از وبسایت آمیس، چشم انداز تولید محصول گندم حکایت از ادامه کاهش تولید جهان نسبت به سال ۲۰۱۶ می کند؛ البته هنوز امکان افزایش ذخایر جهانی گندم در فصل جدید بازاریابی (۲۰۱۷-۱۸) وجود دارد. بازار ذرت و برنج در برخی مناطق با کاهش تولید رو به رو است، اگرچه افزایش تولید جهانی می تواند یک وضعیت عرضه را در سطح مطمئنی برای دوره ۲۰۱۷-۲۰۱۸ ، ایجاد کند. با توجه به آخرین پیش بینی هادوره ۲۰۱۶-۱۷ ، به احتمال زیاد سویا ، در آغاز فصل جدید با میزان بالای موجودی رو به رو شود. با این وجود قیمت های بین المللی برای این چهار محصول AMIS در حالت کنترل شده و آرامی باقی می ماند.

-گندم

 

۲۰۱۶/۱۷

۲۰۱۷/۱۸ forecast

estimate

۶ Apr

۴ May

Production

۷۶۰,۳

۷۳۹,۹

۷۴۰,۴

Supply

۹۷۹,۶

۹۷۹,۹

۹۸۰,۰

Utilization

۷۳۲,۰

۷۳۴,۷

۷۳۱,۰

Trade

۱۷۳,۸

۱۶۹,۰

۱۷۰,۰

Ending Stocks

۲۳۹,۶

۲۴۶,۶

۲۴۷,۶

in million tonnes

تولید گندم در سال ۲۰۱۷ به کمتر از رکورد ۲۰۱۶ سقوط می کند؛ که این موضوع به دلیل پیش بینی ها در مورد میزان کمتر محصول در استرالیا، کانادا، روسیه و ایالات متحده است.

به دلیل استفاده از گندم به عنوان خوراک دام، انتظار می رود که استفاده (بهره برداری) در دوره ۲۰۱۷-۱۸ نسبت به پیش بینی ها در آوریل، کاهش یابد.

میزان تجارت در ۲۰۱۷-۱۸ (جولای / ژوئن) کمتر از میزان پیش بینی ها است و انتظار می رود واردات بیشتر در چین و هند روی دهد.

مقدار موجودی گندم (پایان ۲۰۱۸) با توجه به آخرین پیش بینی ها ، در میزان بالایی خواهد بود که حتی بیشتر از ماه گذشته است و بیشترین موجودی در پایان فصل به چین، مراکش و روسیه تعلق دارد.

– ذرت

 

۲۰۱۶/۱۷

۲۰۱۷/۱۸ forecast

estimate

۶ Apr

۴ May

Production

۱,۰۴۰,۵

۱,۰۵۰,۸

۱,۰۵۴,۱

Supply

۱,۲۶۱,۹

۱,۲۷۴,۹

۱,۲۷۸,۲

Utilization

۱,۰۳۵,۳

۱,۰۵۴,۹

۱,۰۵۸,۶

Trade

۱۳۷,۹

۱۳۴,۰

۱۳۵,۰

Ending Stocks

۲۲۴,۱

۲۰۶,۸

۲۱۴,۴

in million tonnes

پیش بینی برای تولید ذرت در سال ۲۰۱۷ ، ۱,۳ درصد بالاتر از سطح ۲۰۱۶ است، این افزایش ناشی از محصولات زراعی (مازاد) در کشورهای نیمکره جنوبی است .

بهره برداری و مصرف به ۲,۲ درصد در ۲۰۱۷-۱۸، افزایش می یابد و این موضوع با افزایش استفاده در خوراک دام ، بیشتر در چین و آمریکا جنوبی حمایت می شود.

میزان تجارت در ۲۰۱۷-۱۸ (جولای / ژوئن) به زیر سطح ۲۰۱۶-۱۷ سقوط می کند.

موجودی ذرت در پایان ۲۰۱۸ به شدت (۷,۶ میلیون تن) از ماه گذشته بیشتر شده و این موضوع با توجه به بالابودن میزان موجودی در چین مطرح شده است.

-برنج

 

۲۰۱۶/۱۷

۲۰۱۷/۱۸ forecast

estimate

۶ Apr

۴ May

Production

۴۹۹,۲

۵۰۴,۰

۵۰۳,۸

Supply

۶۷۰,۵

۶۷۵,۲

۶۷۵,۰

Utilization

۵۰۰,۳

۵۰۶,۵

۵۰۶,۵

Trade

۴۳,۲

۴۴,۲

۴۴,۱

Ending Stocks

۱۷۱,۲

۱۷۰,۸

۱۷۰,۶

in million tonnes

پیش بینی تولید برنج برای سال ۲۰۱۷ نسبت به ماه قبل تغییر کمی دارد و با توجه به موجودی برزیل، چین، هند و اندونزی انتظار می رود تولید جهانی به ۰,۹ درصد افزایش یابد.

همچنین پیش بینی می شود که میزان بهره برداری و استفاده از برنج، با وجود ثابت بودن مصرف سرانه، به رشد ۱,۲ درصد در ۲۰۱۷-۱۸، برسد.

پیش بینی برای میزان تجارت برای سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ با کاهش کمی روبه رو است، اما با تقاضای مجدد از آسیا و آفریقا هنوز هم انتظار گسترش و افزایش در هر دو سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ است.

میزان موجودی ( در ۲۰۱۸) تغییر کمی دارد ، عمدتا موجودی در بنگلادش و ایالات متحده کمتر شود.

-سویا

 

۲۰۱۵/۱۶

۲۰۱۶/۱۷ forecast

estimate

۶ Apr

۴ May

Production

۳۱۴,۶

۳۴۲,۶

۳۴۶,۱

Supply

۳۵۸,۵

۳۸۵,۳

۳۸۸,۷

Utilization

۳۲۰,۳

۳۳۷,۱

۳۳۷,۵

Trade

۱۳۴,۹

۱۴۱,۲

۱۴۲,۹

Ending Stocks

۴۲,۶

۴۷,۸

۵۰,۰

in million tonnes

پیش بینی تولید سویا برای ۲۰۱۶-۱۷ ، به عملکرد ۳,۶ میلیون تن می رسد که این پیش بینی با توجه به میزان بهتر بازده در برزیل و بولیوی است.

بهره برداری و مصرف با توجه به افزایش موجودی سویا چین و برزیل در ۲۰۱۶-۱۷ ، تا حدودی افزایش دارد.

پیش بینی می شود، میزان تجارت ۲۰۱۶-۱۷ (اکتبر-سپتامبر) با توجه به واردات بیشتر در چین و محموله های بیشتر از برزیل، افزایش یابد.

برای موجودی (۲۰۱۶-۱۷) پبش بینی می شود با توجه به افزایش ۱۷ درصد سالانه موجودی جهانی، در برزیل، چین و ایالات متحده، افزایش روی دهد.

درباره قهدریجان نیوز

جمعی از جوانان شهر دور هم جمع شده ایم. قهدریجان نیوز از کادر مجرب از جوانان شهر تشکیل شده که باعث شکوفایی استعداد این جوانان نیز شده است.

همچنین بررسی

نیشخند کوه زباله به محیط زیست قهدریجان

کوه زباله و نخاله ورودی بخش قهدریجان که مردم نام آن را کوه شرم نامیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-aparat logo-samandehi