ساخت دستگاه جیبی چندکاره برای تصفیه هوا و تولید برق

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری فارس ازخبرگزاری قهدریجان ، تیمی از دانشمندان بلژیکی موفق به ساخت یک دستگاه جیبی شده‌اند که می‌تواند برق تولید کرده و هوای کثیف را نیز تصفیه می‌کند.

این دستگاه برای عملکرد مثبت باید در معرض نور خورشید قرار بگیرد تا قادر به تولید گاز هیدروژن و از بین بردن آلودگی هوا باشد.

این کاتالیزور که توسط محققان دانشگاه انتورپ و دانشگاه لوون بلژیک ساخته شده، دارای دو قسمت بوده که توسط پوششی از هم جدا شده‌اند؛ هوای آلوده در یک طرف این دستگاه تصفیه شده و در طرف دیگر، آلودگی به گاز هیدروژن تبدیل می‌شود.

محققان باور دارند، این دستگاه می‌تواند کارایی بیشتری داشته باشد و هنوز زمان نیاز دارند تا بتوانند روی آن کار کنند و بیشتر از تصفیه هوا از آن توقع داشته باشند.

به نظر می‌آید عملکرد این دستگاه پیچیده باشد؛ از این جهت که این دستگاه از نور خورشید برای ایجاد واکنش‌های شیمیایی تولید کننده انرژی استفاده می‌کند، می‌توان آن را به پنل‌های خورشیدی تشبیه کرد؛ تنها با این تفاوت که جریان الکتریسیته در این دستگاه به طور مستقیم تولید نمی‌شود.

هدف محققان این است که از نور خورشید، به عنوان فرآیندهای اساسی در تکنولوژی استفاده کنند. در پوششی که دو قسمت دستگاه را از یکدیگر جدا می‌کند، از مواد نانو ویژه استفاده شده است.

 

درباره قهدریجان نیوز

جمعی از جوانان شهر دور هم جمع شده ایم. قهدریجان نیوز از کادر مجرب از جوانان شهر تشکیل شده که باعث شکوفایی استعداد این جوانان نیز شده است.

همچنین بررسی

بزرگ‌ترین هواپیمای خصوصی در جهان

به گزارش خبرنگار گروه دانستنی‌های خبرگزاری فارس، معمولاً بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر، یک هواپیمای مسافربری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-aparat logo-samandehi