تولید و عرضه مسکن برای اقشار کم‌‌درآمد توسط اوقاف و بنیاد مسکن

وقف

در راستای تولید و عرضه مسکن برای اقشار کم‌ درآمد و حمایت از تولید و عرضه مسکن روستایی و شهرهای کوچک زیر ۲۵ هزار نفر، تفاهم‌نامه همکاریهای مشترک میان سازمان اوقاف و امور خیریه و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ ایجاد یک وحدت رویه در بین دستگاه‌های مختلف کشور برای حل و فصل مشکلات ریز و درشت بین تمام مجموعه‌ها و دستگاه‌ها مهم است و همواره یکی از مشکلات سازمان اوقاف و امور خیریه، عدم همکاری با دیگر دستگاه‌ها و ایجاد وحدت رویه برای صدور اسناد مالکیت برای املاک موقوفه بوده است.

پیش از این حجت‌الاسلام محمد مهدی حاتمی؛ معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری قهدریجان با اشاره به همکاری خوب سازمان اوقاف با دیگر سازمانها و دستگاه‌ها در طی سالهای گذشته به موضوع حل بزرگترین اختلاف ملکی کشور بین سازمان اوقاف و سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری پرداخته بود.

وی در آن مصاحبه گفته بود که در سال ۹۵ بیش از ۵۵ هزار رَقبه از املاک وقفی موقوفات سنددار شدند و قرار است در سال ۹۶، ۱۰۰ هزار رَقبه وقفی را دارای سند مالکیت کنیم و طی دو یا سه سال این موضوع را به نتیجه برسانیم.

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه در مصاحبه‌ای دیگر با بیان اینکه  ۴۰ درصد موقوفات کشور بدون سند مالکیت هستند، متذکر شد: یکی از بندهای مصوب برنامه ششم توسعه، آن است که سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، وزارت جهاد کشاورزی و برخی دیگر از سازمانهای متولی در امر تثبیت املاک موظف شده‌اند که تا پایان این برنامه نسبت به صدور و اخذ اسناد مالکیت و سنددار شدن بقاع متبرکه اقدامات لازم را انجام دهند.

برای حل این مشکل و فعالیتهایی از جمله صدور اسناد مالکیت مساجد و بقاع متبرکه و در صورت لزوم ساخت ابنیه با کاربریهای تعریف شده در اسناد وقفی و نیز همکاری و مشارکت در تولید و عرضه مسکن برای اقشار کم‌ درآمد (در راستای اجرای سیاستهای کلی قانون برنامه ششم توسعه کشور و قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و الحاقات بعدی و آیین‌نامه‌های اجرایی آن) و نیز حمایت از تولید و عرضه مسکن روستایی و شهرهای کوچک زیر ۲۵ هزار نفر، تفاهم‌نامه همکاریهای مشترک میان سازمان اوقاف و امور خیریه و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ۹ ماده به امضای رؤسای دو سازمان رسید.

این تفاهم‌نامه آغاز فرآیند حل و فصل مشکلات املاک موقوفه در روستاها و شهرهای کوچک خواهد بود.

براساس این تفاهمنامه کار گروه‌های مشترک در سطح استانها مرکب از مسئولان دو سازمان تشکیل می‌شود؛ در این تفاهمنامه کار کارشناسی حقوقی و شرعی انجام شده است که می‌تواند مشکلات مردم در اراضی موقوفه را حل کند و باعث شود، مردم از خدمات آن بهره‌مند شوند.

درباره قهدریجان نیوز

جمعی از جوانان شهر دور هم جمع شده ایم. قهدریجان نیوز از کادر مجرب از جوانان شهر تشکیل شده که باعث شکوفایی استعداد این جوانان نیز شده است.

همچنین بررسی

حضور استاندار اصفهان در شهرستان فلاورجان

محسن مهرعلیزاده با حضور در گلزار شهدای شهر فلاورجان ، به مقام شهیدان انقلاب اسلامی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-aparat logo-samandehi