صفحه اصلی / بین الملل / سوریه نیروهای خود را در مرز اردن مستقر می‌کند

سوریه نیروهای خود را در مرز اردن مستقر می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری قهدریجان، منابع محلی در شهر سویداء در جنوب سوریهلإ روز پنجشنبه (امروز) از تصمیم این کشور برای استقرار نیروهای خود در مرز اردن خبر داد.

این منبع در این شهر که نخواست نامش افشا شود، گفت، این اقدام دولت سوریه به دنبال تحرکات در مرزهای جنوبی خود با اردن و بیم از دخالت نیروهای این کشور به خاک سوریه صورت می‌گیرد.

بنابر اعلام وبگاه خبری «عنب»، این منبع به نگرانی شهروندان سوریه اشاره کرد و از وجود نگرانی در بین شهروندان سوری در این شهر به دنبال تحرکات اخیر خبر داد.

به گفته این منبع، دولت سوریه به احتمال زیاد جوانانی را که از خدمت سربازی جا مانده‌اند، به خدمت فرا خواهد خواند. تعداد این جوانان، به ۳۰ هزار نفر می‌رسد و بیشتر ساکنان شهر السویداء را دروز سوریه تشکیل می‌دهند.

این منبع در ادامه افزود، تحرکات اخیر همسایه جنوبی سوریه، دمشق را نگران کرده است.

 هم‌اکنون نیروهای آمریکایی و اردنی در حال برگزاری مانور سالانه «الأسد المتأهب» (شیر آماده) در نزدیکی مرزهای سوریه هستند.

برخی منابع در سوریه نیز از تجمع نیروهای نظامی آمریکایی، انگلیسی و اردنی در مرز جنوبی استان سویداء و درعا از تپه شهاب گرفته تا گذرگاه نصیب، منطقه الرمثا و انتهای روستای عواد، خبر دادند.

گفته می‌شود تانک‌های انگلیسی نوع «چلنجر» به همراه ۲ هزار و ۳۰۰ فرد مسلح و تعدادی بالگردهای نوع «کبرا» و «بلک هاوک» و نزدیک به ۴ هزار فرد مسلح که در اردن آموزش دیده‌اند، در اطراف مرز سوریه حضور دارند.

مقامات اردنی طی روزهای گذشته طی اظهاراتی بارها گفته‌اند که «موضع أمان برای دفاع از مرزهای خود در عمق سوریه بدون نیاز به مداخله نظامی، ثابت است و امنیت و ثبات مرزهای اردن اولویت ماست».

در واکنش به اظهارت مقامات رسمی اردن و تحرکات همزمان این کشور با آمریکا و انگلیس در مرزهای جنوبی سوریه، حزب الله لبنان نسبت به هرگونه اقدام نسنیجده آن‌ها در مرزهای سوریه هشدار داده است.

پیشتر نیز بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به اردن در خصوص اعزام نیروهای خود به خاک سوریه هشدار داده بود.

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه نیز این هفته در واکنش به تحرکات در همسایه جنوبی هرگونه نقش اردن در سوریه را رد کرد و اعلام داشت که سوریه با نیروهایی که بدون هماهنگی دمشق وارد خاکش شود؛ به عنوان متجاوز رفتار خواهد کرد.

 

درباره قهدریجان نیوز

جمعی از جوانان شهر دور هم جمع شده ایم. قهدریجان نیوز از کادر مجرب از جوانان شهر تشکیل شده که باعث شکوفایی استعداد این جوانان نیز شده است.

همچنین بررسی

«قدرت‌اله نوروزی» شهردار اصفهان شد

پس از بررسی مجدد ۲ گزینه نهایی قدرت‌اله نوروزی با رأی اکثریت منتخبان پنجمین دوره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-aparat logo-samandehi